Gebakken rijst eten we allemaal weleens. Bijvoorbeeld de in Nederland meest bekendste variant Nasi Goreng. Dat betekent vertaald uit het Indonesisch letterlijk gebakken rijst. Met dit basisrecept voor gebakken rijst zet jij ook zo’n heerlijke rijstmaaltijd op tafel.
Vooral in de Aziatische keuken zijn er veel gerechten met gebakken rijst als ingrediënt. Er zijn oneindig veel variaties. Het is daar ook gewoon een manier om allerlei resten van andere gerechten tot een nieuwe lekkere maaltijd te verwerken. Met als basis natuurlijk de rijst.
Varieer gerust
Afgezien van de rijst is ongeveer alles in het onderstaande recept staat optioneel. Gebruik gewoon wat je lekker lijkt of toevallig over hebt. Geen zin in ei? Laat het weg. Liever boontjes dan erwten? Voeg ze toe. Ik ben allerlei varianten tegen gekomen, met paprika, kool, sugarsnaps, snijbonen, noem het maar op. Het lijkt me allemaal lekker.
Dat geldt ook voor de sojasaus. Probeer het ook eens op smaak te maken met ketjap, gembersiroop, sesamolie, of andere kruiden. Veelgebruikt is ook oestersaus, maar let op: dat is meestal niet vegetarisch.
Afgekoelde rijst
Kook de rijst minimaal een paar uur voor je de gebakken rijst maakt. Laat de rijst dan helemaal tot kamertemperatuur afkoelen. Bewaar hem tenslotte in de koelkast. Zo wordt de rijst perfect droog om te bakken en krijg je mooie losse korrels. Kook de rijst bijvoorbeeld in de ochtend en bak hem in de middag, of zet de rijst een nachtje in de koelkast. Heb je meer haast, dan sla je dit eventueel over, eten zal nog steeds lekker smaken!
Welke soort rijst?
In het recept hieronder gebruik ik basmatirijst. Die vind ik perfect en hij heeft een lekkere geur. Maar er zijn natuurlijk heel veel soorten rijst. Voor de gebakken rijst gebruik je het liefst droogkokende rijstsoorten met een lange korrel. Naast basmatirijst zijn dat bijvoorbeeld jasmijnrijst, Surinaamse rijst of pandanrijst. Maar ook met gewone witte rijst en zilvervliesrijst gaat je gebakken rijst prima lukken.
Gebruik vooral geen natte of kleverige rijstsoorten zoals risotto rijst of sushi rijst. Voor alle soorten geld: kook de rijst niet te lang door, hou je aan de tijden die op de verpakking staat en giet hem dan snel af.
Ingrediënten
Gebakken rijst voor 4 personen:
- 300 gram basmatirijst
- 3 eieren
- 1 rode peper
- 2 tenen knoflook
- 1 ui
- 1 wortel (ongeveer 150 gram)
- 200 gram verse of diepvries erwten
- 125 gram taugé
- 2 centimeter gember
- 4 eetlepels arachideolie
- Sojasaus naar smaak
- 50 gram pinda’s
- 1 bos-ui
Gebakken rijst maken
In deze film zie je hoe makkelijk je deze heerlijke gebakken rijst maakt. In de paragraaf na de film lees je het recept stap voor stap.
Gebakken rijst recept
Benodigde tijd: 45 minuten.
Zo maak je gebakken rijst:
- Rijst ruim van tevoren koken
Spoel 300 gram rijst voor het koken af onder de koude kraan. Kook de rijst in ruim water met een snufje zout 10 minuten, volg de aanwijzingen op de verpakking. Laat de rijst dan in een open pan afkoelen tot kamertemperatuur. Bewaar de rijst daarna in de koelkast.
- Rijst losmaken
Haal de rijst uit de koelkast. Maak de rijst los met een vork.
- Bos-ui, wortel en ui snijden
Snij 1 bos-ui in ringen en zet die apart. Snij 1 wortel in stukjes. Versnipper 1 ui.
- Gember, knoflook en rode peper snijden
Schrap met een theelepel de korst van 2 centimeter gember en snij hem dan fijn. Snij ook 2 tenen knoflook fijn. Verwijder de zaden uit 1 rode peper en snij de peper fijn. Zet ze samen apart.
- Maak de eieren los
Breek 3 eieren in een kom en klop ze los met een vork.
- Bak de wortel, ui, erwten en taugé
Doe 4 eetlepels arachideolie in de wok. Bak dan de wortel, de ui, de erwten en 125 gram taugé ongeveer 4 minuten, tot ze zacht zijn.
- Ei bakken
Schuif de groenten naar de zijkant. Giet het ei in de pan. Bak het ei terwijl je het met de spatel losmaakt.
- Rijst, knoflook, gember en rode peper erbij
Voeg de rijst, de knoflook, de gember en de rode peper toe.Schep alles door elkaar. Bak het geheel weer een minuut of 4, tot ook de rijst weer warm is.
- Sojasaus, pinda’s en bos-ui erdoor
Maak de rijst op smaak met sojasaus. Schep daarna 50 gram pinda’s en de lente ui erdoor.
Serveer de rijst samen met bijvoorbeeld wat pindasaus of cassave crackers.

Meer recepten
Vind je deze gebakken rijst lekker? Dan ben je vast ook benieuwd naar de andere hoofdgerechten op Eetman,nl. Bijvoorbeeld deze gado gado met basmati rijst.